Cercetator Junior - Fizica Teoretica si Computationala cu Laseri de Mare Intensitate

Departament Experimente Laser

    Domeniu de activitate:
  • Cercet?torul Junior va realiza calcule ?tiin?ifice ?i dezvolt?ri teoretice n toate direc?iile ?tiin?ifice principale ale Departamentului Experimente Laser(LDED), va participa n cadrul grupurilor ?tiin?ifice de lucru, va asista activitatea de cercetare a cercet?torilor postdoctorali ?i a studen?ilor doctoranzi ?i va participa la implementarea obiectivelor ?tiin?ifice ale Departamentului Experimente Laser(LDED). Vor fi ncurajate cercetarea personal? ?i ini?iativa de colaborare
  • Principalele responsabilități:
  • Vor participa la activit??i de cercetare conduse de Cercet?tori Seniori
  • Vor lua parte la ntruniri ?i conferin?e ?tiin?ifice
  • Vor lua parte la procesul de definire ?i dezvoltare a zonelor dedicate experimentelor ELI-NP
  • Principalele atribuții:
    • ndeplinirea sarcinilor specifice n cadrul Activit??ii de Cercetare condus? de un Cercet?tor Senior
    • Participarea la ntruniri ?i conferin?e ?tiin?ifice
    • Participarea la activit??ile specifice din faza de punere n func?iune ?i instalare
    • Asigurarea suportului n elaborarea documentelor tehnice pentru acceptan?a livrabilelor Proiectului
    • Implicarea activ? ?i eficient? n dialogul ?i comunicarea din cadrul echipei ELI-NP ?i promovarea unui cadru armonios de colaborare
    Experiență profesională:
    • Doctorat n fizic?
    • Minimum 2 ani de experien?? (CS) ?i 4 ani de experien?? (CS III) n domeniul cercet?rii ?i dezvolt?rii ?i/sau nv???mntul superior, din care cel pu?in 1 an de studii postdoctorale n fizic? teoretic? ?i computa?ional? aferent? fizicii nucleare n cmpuri intense cu laseri de mare putere, sau domenii conexe precum:
    • - interac?iuni laser-plasma ?i accelerare de particule
    • - fizic? nuclear?;
    • - fizica electrodinamicii cuantice n cmpuri intense
    • - simul?ri PC (Particle-in-Cell) ?i hidrodinamice ale experimentelor cu laseri de mare putere
    • Doctorat ntr-un domeniu aferent activit??ii de cercetare din cadrul ELI-NP
    • Num?r important de publica?ii
    • Referin?e excelente n domeniul cercet?rii
    • Cursivitate n limba englez?
    • Experien?? demonstrat? de lucru n echip? ?i capacitate de comunicare ?i colaborare eficient?
    Condiții de angajare:
    • Post cu normă întreagă, în București - Măgurele, România.
    • Beneficii incluse: abonament de servicii medicale private, concediu de odihnă plătit.
    • Salariu motivant, la nivel european, bazat pe calificări și experență.
    • Candidatul trebuie să fie dispus să călătorească în străinătate pentru colaborări științifice în cadrul diverselor infrastructuri de cercetare, ca parte a timpului de lucru.
    Aplicații:
    Aplicațiile trebuie să fie însoțite de documentele solicitate în Regulamentul de selecție pentru acest post.
    Aplicațiile vor fi trimise către Departamentul de Resurse Umane la adresa human.resources@eli-np.ro

DOCUMENTS SECTION IS UNDER CONSTRUCTION!